230.rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.
Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt - spotkanie z lekarzem weterynarii
W dniu 21.04.2021 r. odbyło się spotkanie członków Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy II FP oraz nauczyciela Doroty Odziemczyk z gościem specjalnym - lekarzem weterynarii gabinetu „Prima-Vet”, Panią Mileną Wakułą. Spotkanie odbyło się zdalnie, za pomocą platformy Microsoft Teams. W trakcie wykładu Pani Doktor przedstawiła swoją codzienną pracę, omówiła konieczność szczepień zwierząt oraz konsekwencje z tytułu ich braku. Ponadto poruszyła bardzo ważną kwestię - kastracji i sterylizacji, jako sposobów zwalczania bezdomności zwierząt oraz obaliła wiele mitów np. że suczka/kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć potomstwo. Nie zabrakło także wyjaśnień procedury postępowania w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia lub informacji na temat chipowania. Na zakończenie dyskusji Pani Doktor ostrzegła uczniów przed kupnem zwierząt z pseudohodowli oraz zachęciła do adopcji czworonog
Światowy Dzień Ziemi 22.04
Światowy Dzień Ziemi 2021 obchodzimy pod hasłem ,,Przywróć naszą Ziemię’’
Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i powinien aktywnie włączyć się w jej ochronę. Zmiana zaczyna się od działania. Pamiętajmy o codziennym segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody, stosowaniu żarówek energooszczędnych oraz środków czystości przyjaznych dla środowiska. Na zakupy chodźmy z własną torbą i nie marnujmy żywności. Zamieńmy samochody na rowery, co będzie nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia.
Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym
Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym
Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
„Pomóżmy zwierzętom i ptakom przetrwać mrozy”- podsumowanie akcji
Minusowe temperatury, śnieg to często wyrok śmierci dla dziko żyjących zwierząt i ptactwa. Bez pomocy człowieka te istoty żywe nie dałyby sobie rady. Dlatego ich dokarmianie jest integralną częścią pomocy, jaką może zaoferować człowiek. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach np. dokarmiamy ptaki regularnie w tym samym miejscu, a koty wolno żyjące powinny być zaopatrzone w ocieplane budki i mieć stałych karmicieli.
GrupaWsparcia.pl
Zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do skorzystania z platformy GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia, Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Od 1 marca 2021 roku z portalu GrupaWsparcia.pl można korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej w systemach Android i IOS. To kamień milowy w niesieniu pomocy w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób. Portal GrupaWsparcia.pl otwarty jest również na niesienie pomocy młodym ludziom wchodzących w dorosłe życie. Do pobrania aplikacji zachęcamy zarówno uczniów, rodziców jak i psychologów szkolnych. Każdy w swoim życiu doświadcza lepszych lub gorszych momentów. W przypadku trudniejszych chwil niezwykle ważna jest obecność i wsparcie drugiej osoby. Jej brak powoduje zakłócenie poczucia bezpiec
Praktyczna nauka zawodu i młodociani pracownicy
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r., które weszło w życie z dniem 29 marca 2021 r.; dotyczącego również funkcjonowania szkół ponadpodstawowych.
Od 29 marca 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. ograniczona będzie praktyczna nauka zawodu organizowana przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, będą prowadzone zdalnie – o ile z programu nauczania wynika taka możliwość.
Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”
Celem obchodów tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu, ale też zagrożeń, jakie niesie ze sobą stopniowe zmniejszanie się jej zasobów.
Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem.Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Astronomiczna Wiosna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli pólnocnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego.
Akcja Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt na rzecz sokołowskiego schroniska.
W dniu 26.02.2021 r. uczniowie: Kacper Wojciuk (kl.2fp), Julia Rzeska (kl.2hp), Julia Nermer (kl.2hp), Julia Matysiak (kl.2Ap), Maja Kur (kl.2ap), Ewa Lipka (kl.2ap) wzięli udział w akcji organizowanej przez Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt i nauczyciela - p. Dorotę Odziemczyk. Zadaniem uczniów było rozdawanie ulotek oraz rozwieszanie plakatów promujących przekazywanie 1% podatku na rzecz Fundacji Sarigato (KarmimyPsiaki.pl), której dochód przeznaczony jest m.in. na Schronisko dla Psów w Sokołowie Podlaskim. W tym roku zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup pomieszczenia gospodarczego, gdzie będą mogły przebywać chore zwierzęta. W trakcie spotkania uczniowie także nawiązywali rozmowy z przechodniami i zachęcali ich do adopcji zwierząt. Pomimo deszczowej pogody to piątkowe popołudnie można zaliczyć do form aktywnie i przyjemnie spędzonego czasu.
Konkurs edukacyjny „Z rodzinnej szuflady.”
Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w Konkursie edukacyjnym „Z rodzinnej szuflady.” To już druga edycja konkursu realizowanego w roku 2017. Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Prace mogą przyjąć dowolną formę (np. pracy malarskiej, komiksu, drzewa genealogicznego, prezentacji, reportażu itp.).
W załączeniu przesyłamy Regulamin konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy.Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela p. Beata Troć, tel. 256322574, email: kwerendy@siedlce.ap.gov.pl
Ogromny sukces Pauliny Pieńkowskiej w XVIII Mazowieckim Przeglądzie Recytatorskim Jednego Poety. Przegląd twórczości Marcina Świetlickiego
Organizatorem kolejnej już edycji konkursu był Dom Kultury "Kolorowa" w Warszawie, zaś patronat nad nią objął Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Bogdan Olesiński, fundując nagrodę specjalną. Impreza miała charakter otwartego przeglądu recytatorskiego, do którego zaproszona została młodzież i dorośli z województwa mazowieckiego.
Konkurs logistyczny
Czworo uczniów technikum logistycznego:
- Karol Wycech i Maciej Bartosiak z klasy 2Fg
- Martyna Brylińska i Szymon Rybczyński z klasy 3F
już 25 marca powalczy o indeks Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, w ramach X edycji Konkursu Logistycznego. W etapie szkolnym, który odbył się w lutym, uzyskali wystarczającą liczbę punktów, uprawniającą do udziału w drugim, finałowym etapie konkursu.
OGÓLMOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - 23 LUTEGO
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy 23 lutego. Święto zostało ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku.
Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.
Jesteśmy na pierwszym miejscu w zawodach Ligi algorytmicznej
Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Od 7 grudnia uczniowie kółek CMI z całej Polski biorą udział w zmaganiach LIGI algorytmicznej. To świetna szansa, żeby poprzez współzawodnictwo, ale przede wszystkim pracę w grupie, (ponieważ w konkursie biorą udział zespoły), sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na kółkach CMI, zmierzyć się z zawodnikami z innych kółek CMI, ale również zintegrować z kolegami i koleżankami z zespołu. Przede wszystkim jednak LIGA jest doskonałym praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych CMI, Olimpiady Informatycznej oraz innych konkursów algorytmicznych i informatycznych. Po pierwszej rundzie nasi zawodnicy na czele z liderem - uczniem kl. IVj Arturem Leszczakiem, zdobyli komplet punktów i zajmują I miejsce.
17 lutego- DZIEŃ KOTA
Kotu potrzeba niewiele....
„Kotu potrzeba niewiele:
Pogłaskać go tylko w niedzielę
W poniedziałek, wtorek i w środę
Leciutko podrapać w brodę
W czwartek, w piątek i w sobotę
Pobawić się trochę z kotem
I w niedzielę - znów niewiele.
A jeśli uda ci się uda
Pokochać go troszeczkę
I tym samym co smakuje
WALENTYNKI
Walentynki, zwane „Świętem Zakochanych”, obchodzone są 14 lutego. W tym dniu nie tylko zakochani, ale także bliskie sobie osoby wyznają, jak wiele dla siebie znaczą. Nazwa święta nawiązuje do postaci św. Walentego – patrona ludzi zakochanych. Tego dnia wysyła się osobom bliskim swojemu sercu kartki walentynkowe, listy miłosne, wiersze, a nawet drobne upominki, często w postaci słodyczy, pluszaków czy też kwiatów.
Kierunki kształcenia
Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami na temat kierunków oferowanych przez naszą szkołę :)- Oddział przygotowania wojskowego - technik logistyk - technik pojazdów samochodowych
- Pokaż
- Technik reklamy
- Pokaż
- Technik ekonomista
- Pokaż
- Technik hotelarstwa
- Pokaż
- Technik informatyk
- Pokaż
- Technik logistyk
- Pokaż
- Technik pojazdów samochodowych
- Pokaż
- LO o profilu medyczno-sportowym
- Pokaż
- LO o profilu policyjno-strażackim
- Pokaż
- Branżowa szkoła I stopnia - wielozawodowa
- Pokaż