• Światowy Dzień Drzewa 2024

• 10 października to Światowy Dzień Drzewa, którego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia.

Celem akcji jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży oraz całego społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Zwiększając zalesienie i zadrzewienie  naszego otoczenia  zmniejszymy skutki zmian klimatu i zwiększymy  lokalną bioróżnorodność.  Drzewa mają ważne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia, wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, pomagają regulować klimat. Są także siedliskiem i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt i roślin.

W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy II H zasadzili w ogrodzie szkolnym kolejne drzewka, które wzbogacą szkolny ekosystem. Będziemy je pielęgnować i obserwować kwitnienie, a także spędzać w ich otoczeniu czas  na odpoczynku i nauce. Była to okazja do podkreślenia roli, jaką każdy z nas może odegrać w ochronie przyrody poprzez sadzenie drzew, dbanie o istniejące lasy i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych.

Społeczność szkolna dziękuje Dyrekcji szkoły za patronat i zaangażowanie w organizację akcji.

Koło Ekologiczne

• Światowy Dzień Zwierząt

• 04 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Święto występuje corocznie w dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt. Św. Franciszek wyznawał ideę braterstwa wszystkich żywych stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy ziemi są braćmi i należy się im szacunek.

W tym szczególnym dniu, gościem w naszej szkole była lekarz weterynarii, p. Lidia Ludwiczak. Pani doktor przedstawiła zalety kastracji i sterylizacji jako sposoby zwalczania bezdomności zwierząt oraz ich wskazania medyczne, opowiedziała o prawidłowej opiece nad pupilami i zachęcała do odpowiedzialnego posiadania zwierząt. Taka lekcja z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 1A oraz członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt pod opieką nauczyciela, p. Doroty Kowalskiej.