,,Wspomnienie o Marku Edelmanie”
26. marca grupa uczniów Zespołu Szkół Nr1 wzięła udział w V Edycji Konkursu Ogólnopolskiego z Języka Polskiego ,,Wspomnienie o Marku Edelmanie”. Celem konkursu było przypomnienie biografii Marka Edelmana, rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności.
Marek Edelman urodził się w 1919 roku w Homlu. W czasie wojny był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego. Zawsze podkreślał, że powstanie Żydów było fragmentem walki obywateli Polski z hitlerowskim najeźdźcą.
Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę. Został lekarzem. Nigdy nie zaakceptował komunizmu, a władze PRL nigdy go nie rozpieszczały. Mimo to nigdy nie wyjechał z Polski. Powtarzał, że nikt nie będzie decydował za niego, gdzie i w jaki sposób ma żyć. Nie zrezygnował też z aktywności politycznej. Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, jednym z liderów „Solidarności". Internowany 13 grudnia 1981 roku, został wypuszczony po paru dniach więzienia po interwencji intelektualistów z Zachodu. Do 1989 roku uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu.
Marek Edelman zawsze podkreślał, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za losy świata, dlatego nieustannie trzeba angażować się w sprawy trudne i niebezpieczne. Trzeba stawać po stronie tych, którzy są słabi i opuszczeni. Trzeba przeciwstawiać się złu w każdej postaci.
„Pytacie, co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność" – mówił w jednym z wywiadów. Uważał, że współczesnej młodzieży trzeba mówić o tym, że liczy się przede wszystkim życie, że miłość ocala i pomaga przetrwać najgorsze chwile. Zmarł 2 października 2009 roku.
Z pytaniami dotyczącymi życia i działalności Marka Edelmana zmagali się uczniowie:
- Gabriela Gołownicka- kl. I b
- Katarzyna Pietruszewska – kl. II b
- Milena Sieńczewska- II b
- Milena Kulikowska- II e
- Patrycja Teodorczuk- kl. II e
- Kinga Stokowska- II e
- Angelika Wierzbicka- kl. II e
- Aleksandra Demiańczuk- kl. II e
- Wiktoria Małkowska- kl. III e
- Weronika Biłda- kl. IV f
- Damian Buzuk- kl. IV f
- Radosław Piwko- kl. IV j
- Przemysław Adaśko- kl. IV j
- Maria Izdebska- kl. IV s
- Natalia Kursa- IV s
Wyniki konkursu poznamy w maju. Powodzenia!
Nauczyciele języka polskiego